Dani Luke Botića
Autor: Katica Jukić, 14. 6. 2011.

Dani Luke Botića   PDF Ispis E-mail
Autor Admin   Srijeda, 08 Lipanj 2011

KNJIŽEVOST, DRAMA I OPERA
Dvodnevna kulturna manifestacija „Dani Luke Botića“ ove će se godine održavati u petak i subotu, 10. i 11. lipnja na brcu u Kaštel Novom, a organizator manifestacije je Udruga Opor – Botići.

Dani Luke Botića   PDF Ispis E-mail
Autor Admin   Srijeda, 08 Lipanj 2011

KNJIŽEVOST, DRAMA I OPERA

U petak u 20.30 sati biti će upriličeno svečano otvaranje, a manifestaciju će otvoriti polaznici literarne radionice Gradske knjižnice Kaštela predvođeni Mirom Luketinom Sarajčevim. Gosti će, nakon toga, imati priliku uživati u dramskoj interpretaciji Botićevog epa Bijedna Mara kojeg će izvesti glumačka družina osnovne škole Primorski Dolac. Luka Botić, rođen 1830. u Splitu, a preminuo 1863. u Đakovu, poznat je kao jedan od najutjecajnijih romantičarskih pjesnika.

Subotnja  događanja započinju također u 20.30, predstavljanjem knjige Luka Botić i Đakovo, predsjednika Hrvatskog društva književnika Slavonije i Baranje Mirka Ćurića.
Nakon toga uslijediti će ulomci iz Hatzeove opere " Adel i Mare " koju je Hatze napisao koristeći Botićevu " Bijednu Maru " kao predložak. U romantičnom ambijentu Brca u Kaštel Novome, o zabranjenoj ljubavi između muslimana i kršćanke, pjevat će nam proslavljeni tenor Ante Ivić sa svojim gostima, sopranisticom Marijom Buzdovačić koja će utjeloviti Splićanku Maru i tenorom Jakovom Košćinom koji će interpretirati pjesnika Franu. Na klaviru će ih pratiti Mario Žuvela. Zatvaranje programa, uz dodjelu nagrada i priznanja, predviđeno je za 22 sata.